نخ POY

نخ POY

مقدمه‌ای بر POY

الیاف صنعتی را می­توان به دو بخش الیاف طبیعی (کتان، پشم، پنبه و غیره) و الیاف بشرساخت (ریون، استات،پلی استر و غیره) تقسیم کرد. الیاف بشرساخت نیز به دو دسته­ی بر پایه سلولزی و مصنوعی طبقه بندی می­شوند. یکی از فرآیندهای متداول برای تولید الیاف از پلیمرهای مصنوعی، ذوب ریسی است. در طول این فرآیند، فیلامنت­های تولید شده پس از ریسندگی به منظور دستیابی به خصوصیات ساختاری مورد نظر همچون دنیر، سختی، ازدیاد طول و جمع شدگی، تحت کشش و تثبیت حرارتی قرار خواهند گرفت (نمایی از فرآیند ذوب ریسی در شکل یک قابل مشاهده است). میزان کشش­های اعمال شده بر فیلامنت­ها بر ویژگی نخ حاصل اثرگذار است. همچنین مورفولوژی لیف تولید شده با کریستالینیتی و آرایش یافتگی مرتبط است.

POY (partially oriented yarn) به نخ­های چندفیلامنتی اشاره دارد که حین فرآیند ذوب ریسی فقط تا حدی تحت کشش قرار گرفته­اند و سرعت ریسندگی آن‌ها معمولا m/min2500-5000 است. آرایش یافتگی مولکولی کمتر نخ­های نیمه آرایش یافته (POY) نسبت به نخ های کاملا کشیده شده (FDY)، مقاومت و یکنواختی کمتر و ازدیاد طول بیشتری دارند. بنابراین نخ­های POY به دلیل عدم پایداری ابعادی بطور مستقیم برای اهداف بافندگی مناسب نبوده و در مرحله­ی تکسچرایزینگ جهت افزایش استحکام، فیلامنت­ها تحت کشش قرار می­گیرند. بنابراین از نخ­های POY به عنوان نخ پایه در تولید نخ­های تکسچره (DTY، ATY،ITY) و نخ­های کشیده شده (FDY) استفاده می­شود.

نمای کلی از فرایند ذوب ریسی

تولید poy :

نخ poy از روش ذوب ریسی پلی استر تهیه می شود. در پروسه ذوب ریسی فیلامنت ها حدود پنج برابر اندازه طبیعی خود کشیده میشوند که یکنواختی، استحکام، آبرفت و ازدیاد طول لازم را پیدا کنند. نخ POY خواص مکانیکی ضعیف تری از نخ FDY دارد. این نخ در تکسچرایزینگ برای تولید نخ های تکسچره استفاده میشود و در نهایت برای بافندگی تاری پودی و حلقوی تاری استفاده می شود. نخ های POY در دو حالت درخشنده و نیمه درخشنده تولید می شوند، قابلیت رنگرزی داشته، بصورت مولتی فیلامنت است و با بسته بندی بر روی بوبین در بازار عرضه میشود.

بزرگترین صادر کننده های نخ POY کشور های چین و هند میباشند. در سال 2018 حدود 1 میلیارد دلار صادرات بین المللی برای نخ POY  ثبت شده است که کشور ایران نیز میلیون ها دلار واردات این کالا را داشته است. نخ POY برای تولید پوشاک مختلف از جمله پیراهن، کت و شلوار مردانه و… استفاده میشود. در مقایسه با POY پارچه های بافته شده از نخ FDY دارای خواص مکانیکی بالاتری است و نخ FDY را میتوان مستقیما در بافندگی استفاده کرد. این نکته حائز اهمیت است که نخ poy را نمیتوان به طور مستقیم برای بافندگی استفاده کرد و نیازمند تکمیلات نهایی می باشد.

 

POY: partially oriented yarn

DTY: draw textured yarn

FDY: fully drawn yarn

PSF: polyester staple fiber

PSY: polyester staple yarn

ITY: intermingle yarn

 

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *