نخ جوت

جوت؛ ليف طلايي براي فرش ماشيني

جوت يکي از الياف طبيعي مهم و ارزشمند است که استفاده هاي گسترده اي از آن در سراسر جهان به عمل مي آيد. جوت در بين الياف طبيعي ويژگي هاي منحصر به فردي دارد که آن را از ساير الياف متمايز مي کند. اين ليف در واقع يک ليف گياهي است که در آب و هواي گرم و مطلوب رشد مي کند. الياف جوت به ليف طلايي مشهور است چرا که علاوه بر ارزش فوق العاده بالا و سازگاري کامل با محيط زيست داراي خاصيت درخشندگي نيز هستند. جوت از آنجائي که مصرف بسيار بالا و موارد استفاده متعددي دارد يکي از مهمترين الياف طبيعي به شمار مي رود. از خصوصيات مهم اين الياف مي
توان به بازيافت صددرصد در طبيعت، مقاومت سايشي بالا، قابليت تهيه نخ هاي ظريف، عايق حرارتي و ضد الکتريسيته ساکنبودن و… اشاره کرد.

جوت و کنف چه تفاوتي دارند؟

اين دو ليف طبيعي هر چند که داراي تشابهات زيادي هستند و هر دو ريشه گياهي دارند اما در عين حال يکي نيستند. هر کدام از گياه خاصي با خصوصيات فيزيکي متفاوت بدست مي آيند. در بازارهاي جهاني الياف جوت يا چتايي با نام تجاري .هستند مشهور Kenaf تجاري نام با کنفي الياف و Hemp تجاري نام با شاهدانه الياف ، Jute ليف، نخ و پارچه هاي بافته شده از جوت در همه جاي دنيا کاربردهاي فراواني دارد و هنوز با پيشرفت روز افزون صنعت الياف مصنوعي نه تنها الياف جوت فراموش نشده بلکه گران تر و ارزشمند تر شده اند. در کشوري مانند هند بيش از 1000 قلم کالا با جوت ساخته مي شوند. هنوز هم در دنيا جوت به عنوان گزينه عالي براي توليد کيسه هاي گوني حمل مواد غذايي به شمار مي آيد. جوت در توليد انواع کيف، کفش، شال، پيراهن، صنايع دستي و… کاربرد دارد.

حتي امروزه جوت را رنگرزي مي کنند و با توليد رنگ هاي زيبا به طور گسترده اي در توليد صنايع دستي با ارزش افزوده بالا از آن استفاده مي کنند. اما در ايران عمده کاربرد نخ جوت در پود فرش ماشيني است و کيفيت نخ جوت از نظر يکنواختي و مقاومت و ظرافت رابطه مستقيم با کيفيت فرش دارد. يعني هر چه جوت به کار رفته کيفيت بيشتري داشته باشد طبعاً فرش مرغوب تري از آن توليد مي شود.

مي توان گفت نوع نخ جوت مصرفي در فرش با توجه به مدل ماشين بافندگي فرش متفاوت است و به طور کلي به 4 گروه اصلي CRM ،CRT ،CRX و CB تقسيم مي شود. نخ هاي جوت گريد CRX ظريف تر و CB ها ضخيم تر هستند.

در حال حاضر ميزان توليد جهاني اين ليف نزديک به سه و نيم ميليون تن است و کشورهاي بنگلادش و هندوستان از جمله بزرگترين توليدکنندگان اين ليف هستند و بيش از 90 درصد الياف جوت جهان در اين دو کشور توليد مي شود. 10 درصد بقيه الياف جوت جهان در کشورهاي چين، ويتنام، ميانمار، کامبوج، اندونزي، نپال و … توليد مي شود.

علت اينکه 90 درصد اين نوع ليف در هند و بنگلادش توليد مي شود علاوه بر آب و هواي مناسب، مرطوب و بارندگي هاي زياد، نيروي کار ارزان و کم توقع اين دو کشور است. شايد به جرات بتوان گفت پروسه توليد نخ جوت پر مشقت ترين پروسه توليد الياف در جهان باشد و شايد بتوان گفت به غير از مردم فقير اين کشورها در کشور ديگري امکان استحصال اين ليف وجود ندارد. چرا که در اين کشورها توليد اين ليف به صورت صددرصد دستي انجام مي شود. در اين کشورها حتي کارگراني که در بخش استحصال الياف جوت فعاليت مي کنند با وجود سختي کار بالا، دستمزدهاي بسيار کمي دريافت مي کنند و بيماري ها و خطرات بسيار زياد جسمي آن ها را تهديد مي کند. اين کارگران معمولاً تنها براي ادامه حيات و بدون اميد به زندگي بالا کار و فعاليت مي کنند. در سال هاي دورتر کشاورزان ايراني در شمال کشور کاشت جوت و تحويل آن به دو کارخانه بزرگ کنف کار و ايران کنف را به خاطر دارند اما امروز ديگر خبري از جوت در ايران نيست و دستگاه هاي اين کارخانجات هم يا به عنوان آهن پاره فروخته شده و يا به بنگلادش منتقل شده است.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید

 

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *