از کنف بیشتر بدانید

انتشار : 12 آذر 1393 | بروزرسانی : 30 شهریور 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 3 دقیقه

کنف گیاهی یکساله است که دارای ریشه های عمیق و متراکم و سفید رنگ است .

این گیاه در مناطق خاصی از جهان نظیر بنگلادش ، هندوستان ، چین ، پاکستان و تایلند از طریق کاشت بذر تولید می شود و از خانواده پنیرکان و از جنس ختمی می باشد و به علت ظرافت و استحکام زیاد در صنایع نساجی در تولید فرشهای ماشینی و موکت و گلیم و پارچه ها و بارپیچ های مخصوص و چتایی و طناب و نخ جوت و کیف و مبلمان و اثاثیه منزل و تورهای ماهیگیری وصنعت بسته بندی و حتی در صنعت کشاورزی برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود.

همچنین جوت بدلیل داشتن رسانایی حرارتی کم می تواند در صنعت عایقکاری بخصوص عایقکاری صوتی مورد استفاده قرار می گیرد بدون آنکه هیچگونه حساسیت پوستی برای افراد ایجاد کند . دامنه جغرافیایی کشت کنف بسیار زیاد است و از 45 تا 48 درجه عرض جغرافیایی شمال در روسیه و منچوری تا 30 درجه عرض جغرافیایی جنوبی در جنوب آفریقا کشت می شود .

طول و قطر آن بستگی به محیط کشت دارد بطوریکه طول آن از 1متر تا 4 متر و قطر آن از 8میلی متر تا 25 میلی متر تغییر می کند.رنگ ساقه آن بستگی به نوع کنف ، سبز یا قرمز و یا ارغوانی است .

در پوست ساقه کنف، الیافی به صورت یک لایه نرم وجود داردو چوب میانی آن نیز استوانه نسبتا قطوری از الیاف چوبی کوتاه می باشد که در وسط آن مغز چوب پنبه مانندی وجود دارد .

ساقه خشک آن در صنعت کاغذ سازی مورد استفاده قرار می گیرد و حتی برگهای آن بعنوان سبزی مصرف خوراکی دارد .

جوت می تواند با دیگر الیاف طبیعی و مصنوعی مخلوط شده و حتی رنگهای سلولزی را به خود جذب کند . با وجود اینکه جوت توسط الیاف ارزان مصنوعی مشابه در بعضی از صنایع جایگزین شده است ولی خاصیت زیست محیطی آن که برای ذخیره مواد غذایی به مدت طولانی کاربرد دارد نمی تواند توسط هیچ یک از الیاف مصنوعی انجام شود.

از الیاف کنف برای تهیه محصولاتی چون کاغذ،گونی،چتانی وپارچه های کنفی استفاده میشود. همچنین از این گیاه در باغبانی،کشاورزی،حمل ونقل بار به ویژه برای پوشش اشیا،تولیدفرش و زیرفرشی، ساخت لوازم خانگی،پوشاک وکفش استفاده میشود.

مناطق کشت گیاه کنف در ایران عبارتنداز : قائمشهر،بابل،محمودآباد،بندپی،سرخرود،نور در استان مازندران،لنگرود،آستانه رشت،بندر انزلی در استان گیلان، داراب، کازرون دراستان فارس، بم، رفسنجان و جیرفت در استان کرمان ، ورامین دراستان تهران، دزفول، ایرانشهردراستان خوزستان و بندرعباس ومیناب دراستان هرمزگان ومهران در استان ایلام

انواع کنف

دو نوع از مهمترین انواع کنف عبارتند از :کنف سفید و کنف tossa

  • کنف سفید: همانطور که از نام آن پیداست دارای رنگ روشن تری است
  • کنفtossa : نرم تر و ابریشم نما تر و محکم تر می باشد.

بهترین نوع کنف در شبه قاره هند، بین هند و بنگلادش رشد می کند که بیشترین صادرات جهانی هر دو نوع کنف و بافته های آنها از این مناطق است..

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

 


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *