سیستم ریسندگی رینگ

سیستم ریسندگی رینگ

سیستم ریسندگی رینگ

سیستم ریسندگی رینگ قدیمی ترین سیستم ریسندگی در کل دنیا است. ورودی در این سیستم نیمچه نخ یا به عبارت دیگر محصول خروجی ماشین فلایر است. نحوه تولید نخ در این سیستم  بر اساس کاهش وزن نیمچه نخ بر اثر کشش اعمالی میباشد. از دلایل محوبیت این سیستم در کل دنیا میتوان به قابلیت این سیستم در ؛ تولید نخ با ظرافت متنوع، تولید نخ با الیاف متنوع و تولید نخ های ظریف با خواص استحکامی بالا  اشاره کرد. در این سیستم تاب بصورت یکنواخت در مقطع طولی و عرضی نخ توزیع میشود و نخ رینگ در عین حال که ظریف و دارای سختی کم است بسیار مستحکم ودارای تناسیتی بالا میباشد.

سیستم ریسندگی رینگ مناسب برای ریسندگی پنبه، کتان ، پشم و یا ترکیبی از این الیاف با الیاف مصنوعی میباشد. این سیستم بصورت ممتد و ادامه دار میباشد. به علت پایین بودن سرعت دستگاه و نیاز به انجام عملیات های اضافی همانند فلایر نخ تولید شده در سیستم رینگ گران است و تلاش های زیادی برای افزایش سرعت و راندمان این سیستم تا به الان انجام شده است .

سیستم ریسندگی رینگ

قسمت های اصلی سیستم ریسندگی رینگ عبارتند از:

  1. قسمت تغذیه
  2. قسمت کشش
  3. قسمت تولید

سیستم ریسندگی رینگ

قسمت تغذیه:

در قسمت تغذیه بوبین های نیمچه نخ در بالای دستگاه رینگ بر روی ریل قرار دارند وبا دوران به سیستم تغذیه می شوند.

 

قسمت کشش:

در قسمت کشش کاهش یا تقلیل وزن داریم ، در این مرحله است که نیمچه نخ از وزنش کاسته و مقدمات تولید نخ را آماده میکند. کشش بر اثر اختلاف سرعت خطی دو جفت غلتک انجام میشود، به این صورت که سرعت خطی جفت غلتک جلویی از سرعت خطی جفت غلتک عقبی بیشتر است و بر اثر این اختلاف سرعت کشش به نیمچه نخ اعمال میشود. لازم به ذکر است که در این قسمت فشار نیز به غلتک ها اعمال میشود، نحوه اعمال فشار طی گذشت زمان تغییر کرده است. میزان و نحوه اعمال کشش و فشار در این قسمت قابل تنظیم است.

 

قسمت تولید:

بعد از گذشت از ناحیه کشش و عبور از راهنما به وسیله حرکت دورانی  دوک که حرکت خود را از محرک دوک میگیرد به نخ تاب اعمال میشود و نخ بعد از گرفتن تاب لازم به دور ماسوره ( قرقره ریسندگی) پیچیده میشود.  شیطانک یک قطعه فلزی کوچک است که بر اثر حرکت نخ آزادانه بر روی رینگ حرکت میکند و در اثر سوختن به راحتی قابل تعویض است. بعد از پرشدن ماسوره ، عملیات دافینگ انجام میشود به این معنی که ماسوره  تکمیل شده با ماسوره خالی تعویض میشود.

 

سیستم ریسندگی رینگ

مزایا و معایب سیستم ریسندگی رینگ

مزایامعایب
تولید نخ با استحکام بالاسرعت و راندمان کم
تولید نخ با ظرافت بالامصرف بالای انرژی
منعطف بودن سیستم ریسندگیسوختن شیطانک
قابلیت تولید نخ از الیاف متنوعتولید گرما
تنوع در ظرافت نخ تولیدیهزینه بالای تولید
قابلیت تولید نخ با یکنواختی تاب بالالرزش زیاد دوک و آلودگی صوتی

مقایسه نخ رینگ و نخ اپن اند:

نخ رینگ دارای استحکام بالاتر، زیر دست بهتر، درخشندگی بیشتر  نسبت به نخ اپن اند می باشد. نخ اپن اند در مقایسه با نخ رینگ حجیم تر است جذب رطوبت ، آب و رنگ بالاتری دارد. نخ اپن اند ازدیاد طول تا پارگی بیشتری نسبت به نخ رینگ دارد.

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *