انواع نخ و الیاف شیشه ، مزایا و کاربردها (قسمت اول)

انتشار : 11 بهمن 1397 | بروزرسانی : 8 مرداد 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 4 دقیقه
انواع نخ و الیاف شیشه ، مزایا و کاربردها

الیاف شیشه

امروزه الیاف شیشه در میان انواع الیاف صنعتی متداول قرار دارد، این الیاف از مواد خام در دسترس تولید می شوند. الیاف شیشه در تولید کامپوزیت های ساختاری، بردهای مدور چاپ شده و محصولات بسیار متنوع با اهداف خاص استفاده می شوند. استفاده از الیاف شیشه برای تقویت در کامپوزت های فلزی نیز بسیار مورد توجه بوده است. مصرف جهانی الیاف شیشه برای کاربردهای فنی در سال 1995 معادل 2.3 میلیون دلار و در سال 2000 بیش از 2.9 میلیون دلار بوده است.

شیشه، به صورت الیاف حصیری، الیاف سوزنی دوخته شده،الیاف چند جهته، الیاف سوزنی/حصیری، الیاف به صورت مت، سوزنی پودری، سوزنی روغنی، تک رشته، رووینگ، پنلی و چاپد شده در بازار موجود می باشد.

<pwidth=”296″ height=”198″ border=”0″ />

الیاف شیشه حصیری

برای کار با رزین های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر مناسب می باشد. الیاف حصیری شیشه برای تولید قایق، کانتینر، هواپیما و قطعات اتوموبیل کاربرد دارد.از جمله مزایای این دسته از انواع الیاف شیشه میتوان به دارا بودن منافذ بسیار ریز، پوشش دهی بالا، ثبات ابعادی عالی، الگو بافت ترکیبی از بهترین نوع الیاف، تاب و پیچش مهندسی شده الیاف، مقائمت مکانیکی بالا و مقاومت بالا در برابر رطوبت بیان کرد.

الیاف سوزنی

الیاف سوزنی دوخته شده از نخ های خرد شده دوخته شده تشکیل شده اند و با رزین های پلی استر، وینیل استر و اپوکسی قابل استفاده هستند. این محصول در فرایند های لایه گذاری دستی، پولتروژن و RTM استفاده می گردد. از جمله کاربردهای این نوع الیاف شیشه میتوان به صنعت کشتی سازی و کاربردهای خاص مثل بدنه قایق های FRP، درب و بدنه اتوکوبیل،  لمینیت ها، چیلرهای خنک کننده و صنعت ساختمانی اشاره کرد.

مزیت این الیاف سوزنی دوخته شده عبارت است از:

  1. ترتیب قرار گرفتن نخ ها در این نوع الیاف بطور نامنظم است.
  2. کناره های این الیاف با نخ پلی استر لبه دوزی شده است .
  3. قابلیت قالبگیری خوبی دارد، پوشش الیافی عالی و عملکرد آسان دارد.
  4.  خواص اجرایی عالی و تقویت موثر قطعه.
  5.  چسبندگی عالی به رزین و در نتیجه بهره وری بالا.

الیاف چند جهته

الیاف چند جهته دارای ترکیبی از تک جهته یا uniaxial، دو جهته یا biaxial، سه جهته یا Triaxial و چهارجهته یا Quadraxial است. این الیاف می تواند ترکیبی از پارچه تیشو و الیاف سوزنی در نظر گرفته شود.  این دسته از الیاف شیشه از چندلایه از رووینگ ها ساخته شده و بطور ویژه برای مقاوم سازی در اتوموبیل، توربین های بادی، صنعت دریایی، صنعت حمل و نقل، صنعت ساختمان ، وسایل ورزشی و الکترونیکی طراحی شده است. داشتن الیاف با منافذ بسیار ریز، پوشش عالی، ثبات ابعادی عالی، مقامت مکانیکی بالا، الگوبافت ترکیبی از بهترین نوع الیاف، تاب و پیچش مهندسی شده الیاف و مقاومت بالا در برابر رطوبت از جمله مزایای الایف شیشه چند جهته است.

الیاف شیشه حصیری/سوزنی

الیاف شیشه حصیری/سوزنی از کامپوزیت دولایه ساخته شده است: یک لایه الیاف حصیری و یک لایه الیاف سوزنی. به این دسته کامبومت هم گفته می شود که برای کار با رزین های پلی استر، وینیل استر، رزین های فنولیک و رزین های اپوکسی مناسب می باشد. این دسته از الیاف شیشه نیز در فرایند های لایه گذاری دستی، پولتروژن و RTM استفاده می شود. مقاومت بالا به علت هم ردیف قرار گرفتن دو نوع الیاف، فاصله بین الیاف باعث جریان رزین و چسبندگی عالی می شود.فاصله بین الیاف باعث جریان رزین و چسبندگی عالی می شود. خواص اجرایی عالی، ثبات ابعادی عالی، افزایش بهره وری، مقاومت بالا و وزن پایین محصول نهایی از دیگر مزایای کامبومت ها است. حداکثر عرض کامبومت 2900 میلی متر است و از جمله کاربردهای آن بدنه قایق های FRP، درب و بدنه اتوموبیل، لمینیت ها، چیلرهای خنک کننده و صنعت ساختمانی است.

جهت مطالعه سایر مقالات مرتبط با نخ و الیاف شیشه از لینک های زیر استفاده نمایید.

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code