انواع نخ و الیاف شیشه، مزایا و کاربردها (قسمت دوم)

انواع نخ و الیاف شیشه، مزایا و کاربردها

در قسمت اول این مقاله به دسته های مختلف الیاف شیشه اشاره شد.  همانطور که بیان شد شیشه، به صورت الیاف حصیری، الیاف سوزنی دوخته شده،الیاف چند جهته، الیاف سوزنی/حصیری، الیاف به صورت مت، سوزنی پودری، سوزنی روغنی، تک رشته، رووینگ، پنلی و چاپد شده در بازار موجود می باشد. الیاف حصیری، سوزنی دوخته شده، چند جهته و حصیری/سوزنی توضیح داده شد. در ادامه به بررسی انواع دیگر نخ و الیاف شیشه پرداخته می شود.

الیاف مت RTM یک نوع الیاف تقویت شده است که از سه لایه تشکیل شده است:

  • دولایه الیاف شیشه
  • یک لایه الیاف پلی پروپیلن. این الیاف به طور ویژه برای فرایند RTM طراحی شده است. الیاف RTM سبک از الیافی که با فناوری بخیه زنی (رشته های نخ های خرد شده، دوخته شده) ساخته شده اند تشکیل می شود.سه لایه به ترتیب زیر قرار می گیرند:
  1.  الیاف شیشه (وزن: 300، 450 و 600 گرم بر متر مکعب)
  2. الیاف پلی پروپیلن (وزن: 90، 130 و 180 گرم بر مترمکعب)
  3. لایه سوم الیاف شیشه (وزن: 300،450 و 600 گرم بر مترمکعب). لایه پلی پروپیلن باعث جریان سریع تر رزین، تراکم پذیری این نوع الیاف باعث تقویت محصول نهایی می شود. این الیاف قابلیت بسیار خوبی برای شکل پذیری در قالب و تطابق با حفره های قالب دارند. به علت داشتن لایه های متخلخل، رزین در آن به خوبی جریان می یابد. قابلیت تطابق با ضخامت های متفاوت حفره های قالب را دارد. به علت ساختار لایه لایه این نوع الیاف ، تطابق خواص مکانیکی بسیار خوبی دارد.

الیاف شیشه سوزنی پودری و سوزنی روغنی از انواع چاپد شیشه با پوششی از پودر که به راحتی در رزین حل می شود، تشکیل شده است و برای با رزین های پلی استر (ارتوفتالیک و ایزوفتالیک)، وینیل استر، رزین های اپوکسی، رزین های ضد شعله و ضد سایش مناسب می باشد. این الیاف با استاندارد بسیار بالا تولید می شوند و مناسب روش لایه چینی دستی است. این الیاف در ساخت بدنه و عرشه کشتی، استخرهای شنا، مخازن آب، مخازن نگهداری مواد شیمیایی، لوله هایی با قطر وسیع، پوشش های موجدار شفاف مورد استفاده قرار می گیرند. از مزایای این دسته می توان به الیاف بسیار خشک، رشته های نازک الیاف و مواد شیمیایی با کیفیت عالی، سهولت استفاده و تطابق بسیار خوب در کار، جذب رزین و خروج سریع هوا،یکنواختی الیاف و وزن در تمام قسمت ها، مناسب برای یک یا چندین دفعه قالب گیری، مقاومت کششی بسیار بالا و مناسب برای لایه گذاری پیوسته و دارای قابلیت پوششی عالی اشاره کرد.

نخ تک رشته یک نوع از E-glass ها است که در سیستم بافندگی تاری پودی، فیلامنت پیچی و پالتروژن قابل استفاده است. این نوع نخ با سیستم های رزین اپوکسی با عامل پخت آمینی و انیدریدی سازگار است. نخ تک رشته، برای استفاده در بخش های عمومی صنعت که خواص مکانیکی بالا نیاز است، نیز مناسب است. این نخ ها کاملا یکنواخت با دانسیته یکسان در کل متراژ دوک است، بدون تاب و رشته شدن، دارای رطوبت پایین و خواص مکانیکی عالی در صورت استفاده همراه با رزین های اپوکسی هستند.نخ تک رشته طراحی شده برای سیستم پالتروژن از نوع ECRRoving می باشد که با رزین های اپوکسی، پلی استر، وینیل استر و رزین های فنولیک سازگار است. این نخ کاملاً یکنواخت است، بدون تاب و رشته شدن، مقاومت خوب در برابر سایش دارد، خواص مکانیکی عالی در صورت استفاده همراه با رزین های اپوکسی، پلی استر و وینیل استر دارد و استحکام کششی این نخ بالا است.

مجموعه ای از رشته های موازی بدون تاب E-glass که برای سیستم فیلامنت پیچی طراحی شده است، در دسته رووینگ ها قرار می گیرد. این نوع نخ با رزین پلی استر غیر اشباع، اپوکسی، وینیل استر سازگار است. این نوع نخ به صورت تخصصی در ساخت مخزن نگهداری و لوله های انتقال مواد شیمیایی به روش فیلامنت پیچی طراحی شده است و در صنایع شیمایی، نفت، معدن و صنایع الکترونیک استفاده می شوند. سختی یکنواخت، استحکام کششی، جذب کامل و سریع رزین، قابلیت نواری شدن از مزایای این نخ است.

جهت مطالعه سایر مقالات مرتبط با نخ شیشه از لینک های زیر استفاده نمایید.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *