بافت حلقوی پودی

انتشار : 2 آذر 1399 | بروزرسانی : 13 آذر 1399
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 0 دقیقه
بافندگی حلقوی پودی

بافندگی حلقوی پودی روشی از تهیۀ پارچه است که با خمیده کردن قسمتي از نخ به شکل حلقه، و عبور اين حلقه‌ها از داخل یکدیگر با شیوه های مختلف، پارچه تولید می شود.

در بافت تاري پودي نخ ها از رو يا زير هم عبور می‌کنند و حداقل به دو گروه نخ (تار و پود) احتياج است. در حالي كه در بافندگي حلقوي قسمتي از يك نخ به صورت حلقه در مي آيد و قسمتي از نخ از آن حلقه عبور می‌کند. بنابراين پارچه حلقوي پودي را با يك نخ پود نيز مي توان بافت. از طرفي نخ هاي موجود در پارچه تاري پودي به آساني از هم جدا نمي شود و پارچه از هم متلاشي نمي‌شود. ولی در بافندگی حلقوی پودی اگر نخ آزاد را بكشيم حلقه ها يكي پس از ديگري باز م‌ شود. در اثر اين عمل كه شكافت نام دارد كل ساختار پارچه متلاشي مي شود.

مزایای بافت حلقوی پودی:

  • سرعت بافت بيشتر
  • سادگي كار با ماشين
  • بافت طرح هاي مختلف
  • بافت با نخ هاي مختلف
  • كاهش مشكلات كار با ماشين ها برای ایجاد طرح های پیچیده

در بافندگی حلقوی پودی حلقه‌ها در جهت افقی تشکیل می‌شوند به طوریکه اتصال حلقه به حلقۀ بعدی در سطر افقي انجام می‌شود. همچنین امکان تولید پارچه با استفاده از یک بسته نخ نیز وجود دارد، ولي براي افزايش سرعت بافندگي امروزه تا ۱۹۲ بسته نخ، برای تولید پارچه نيز به کار می رود. صنعت بافندگی حلقوی پودی در ایران به نام های كاموا بافي و گرد بافي نيز شهرت دارد.

ساختار حلقه

حلقه تنها عنصر شكل گيري يك پارچه با بافت حلقوي است بنابراين دو موضوع اهميت ویژه‌ای خواهد داشت:

  • ساختمان حلقه
  • چگونگي تشکیل حلقه با توجه به موقعيت سوزن و بادامك ها

حلقه ها از دو طرف افقي و عمودي به هم متصل مي شوند. بديهي است نحوه اتصال حلقه‌ها به يكديگر بايد به گونه اي باشد تا حلقه ها در اثر نيروي هاي وارده به پارچه از هم باز نشود در واقع اتصال حلقه ها از جهت افقي و عمودي باعث ايجاد پيوستگي در كل پارچه مي گردد. با توجه به ساختار حلقه اي، در صورتي كه پارچه را بكشيم حلقه ها همانند فنر عمل مي‌كنند و در نتيجه پارچه حالت كشساني پيدا مي‌كند.

 


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران
این نوشته در بلاگ ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *