الیاف پلی استر چیست؟

انتشار : 24 مرداد 1395 | بروزرسانی : 24 خرداد 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 4 دقیقه
الیاف پلی استر

آشنایی با الیاف پلی استر

محصول تولیدی این واحد الیاف پلی استر کتان تایپ است که دسته ای از الیاف پلی استر می باشد که دارای ظرافت پایین است و به همین دلیل سیستم پنبه ای هم شناخته می شود. این محصول ماده اولیه تولید نخ های پلی استر و نخ های پلی استر پنبه است که باعث تولید انواع پارچه های پلی استر پنبه و سایر محصولات هستند. توليد و مصرف فيلامنت هاي مصنوعي (سنتيتيک) از ۱۹۴۰ تجاري گشت و امروزه سهم قابل توجهي از الياف مصرفي را شامل مي شود. اين الياف، اختلافاتي با الياف طبيعي دارد،ولی بخاطر امکان آميزه کاري و اختلاط دو يا چند پليمر، علاوه بر اينکه روشي اقتصادي براي به دست آوردن الياف جديد با خواص مطلوب به حساب می آید، ترفندي کاملا شناخته شده براي دستيابي به يک سري خواص ويژه بدون نياز به سنتز پليمر جدید نیز می باشد. الیاف پلی استر استاندارد یا نوع تجاری تریلن و یا از ۱ و ۴ در متیلول سیکلوهگزان (نوع وستان (vestan) و یا کودل (kodel) که به روش ذوب‌ریسی تولید می‌شوند. تولید انبوه این الیاف از سال ۱۹۴۵ آغاز شده است و امروزه این لیف با تولید جهانی ۲۱ میلیون تن در سال ۲۰۰۲ بیشترین سهم تولید را در بین الیاف به خود اختصاص داده است.

خصوصیات: 

چگالی g/cm۳ ۱٫۳۸، نیروی پارگی بسیار زیاد، الاستیسیتۀ خوب، مقاومت سایشی، ثبات بسیار خوب نوری، مقاومت بالا در برابر اسیدهای معدنی و آلی (در اسید سولفوریک غلیظ تجزیه می‌شوند)

فرآیند تولید الیاف پلی استر روش تولید الیاف در دو مرحله صورت میگیرد:

  1. مرحله ذوب ریسی
  2. مرحله کشش

در مرحله ذوب ریسی مواد اولیه شامل گرانول های مواد ویرجین در وکیوم درایر ها قرار می گیرد. در پروسه ای که حدود 12 ساعت طول می کشد رطوبت مواد حد قابل قبولی به خود اختصاص میدهد ( حدود 0.005) و بعد مواد اولیه از آنجا به هاپر ریخته می شوند. هاپر با شار کنترل شده ای مواد اولیه را داخل اکسترودر ریخته می شود. مواد تحت حرارت در اکسترودر ذوب شده و با گذشت از ماردون با روانروی مورد نظر پس از گذشت از فیلتر وارد اسپین بیم می شوند. پس از عبور از سردوشی های این دستگاه مواد به صورت رشته های در آمده و از آنجا به سالن کشش انتقال پیدا می کند. در سالن کشش این رشته ها با گذشت از مراحل مختلف کشش تحت حرارت و روغن ها و مواد خاص به ظرافت مورد نظر می رسد در مراحل آخر توسط دستگاه کاتر به اندازه های مورد نیاز برش داده می شود . الیاف حاصل توسط دستگاه بیلر در عدل هایی با اندازه های قابل تغییر بسته بندی و کمربند کشی صورت میگیرد و در همان انتهای خط نگه داشته می شود.

الیاف پلی استر، نوعی الیاف مصنوعی حاصل پلمیریزاسیون تراکمی دی متیل ترفتالات یا اسید ترفتالیک و اتیلن گلایکول است. الیاف پلی استر انواع زیر می باشد :

• کتان تایپ

• سالید

• هالو 

 

دو جزئی تولید انبوه الیاف پلی استر از سال 1945 شروع شد و امروزه بیشترین سهم تولید را در بین الیاف ها دارد.

هدف اصلی از تولید این نوع الیاف جایگزین و یا بهبود خواص الیاف طبیعی است که به دلیل قیمت بالای الیاف پنبه و مشکلات کشت ولید این الیاف رشد بسیار زیادی داشته است .

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *