الیاف آرامید – Aramid Fiber

الیاف آرامید - Aramid Fiber

مقدمه:

الیاف آرامید از اولین الیاف مورد استفاده به عنوان تقویت کننده کامپوزیت ها با مدول و استحکام کششی بالاست. این الیاف خواص مکانیکی بهتری در وزن برابر نسبت به فولاد و الیاف شیشه دارند. الیاف آرامید به صورت ذاتی در برابر حرارت و شعله مقاوم هستند. طبق تعریف کمیته تجارت فدرال آمریکا (US Federal Trade Commission) لفظ آرامید به الیافی از نوع پلی آمید آروماتیک اطلاق می شود که در آن ها حداقل 85% اتصالات آمیدی (-CO-NH-) مستقیما به دو حلقه ی آروماتیک متصل هستند. کانفیگراسیون باندها به صورت متا یا پارا برای کلاسه بندی این پلیمر مورد استفاده قرار میگیرند.

جایگزینی زنجیره ی کربنی آلیفاتیک با گروه های آروماتیک، خواص قابل توجهی را در پلیمر نهایی ایجاد کرده است. نخستین لیفی که به صورت گسترده در این گروه گسترش یافت، نومکس از شرکت دوپانت بود. مدتی بعد کولار نیز که دارای حلقه های بنزن پارا بود توسط همین کمپانی تولید شد. برخی از خواص مهمترین پلیمرهای آرامید موجود در بازار به همراه ساختار شیمیایی آن ها در شکل زیر نشان داده شده است.

 

تشکیل الیاف و ریسندگی:
در تشکیل الیاف آرامید، از سیستم تر ریسی dry-jet استفاده می شود. اما ترریسی مورد استفاده در این جا با دیگر سیتسم های ترریسی متفاوت است. در سیستم ترریسی، نازل در یک حمام انعقاد غوطه ور است اما در سیستم تر ریسی dry-jet، رشته ساز قبل از حمام انعقاد که حاوی آب یا اسیدسولفوریک رقیق است قرار دارد. این امر باعث می شود پلیمر پیش از منعقد شدن آرایش یافته شود. از طرف دیگر گپ هوا و کپیلاری بودن رشته ساز موجب چرخش و موازی شدن زنجیرها شده و افزایش کریستالینیتی و آرایش یافتگی را به همراه دارد. شکل زیر ریسندگی رینگ و بافندگی الیاف پارا آرامید را نشان میدهد.

ساختار این پلیمر به صورت انیزوترپ بوده و این باعث استحکام و مدول بیشتر الیاف در جهت طولی نسبت به جهت شعاع لیف میشود. شکل زیر تصویر میکروسکوپی الکترونی (SEM) پارچه ی بافته شده از الیاف آرامید را نشان میدهد.

کاربرد:

خواص منحصر به فرد الیاف آرامید آنها را گزینه های بسیار مناسبی برای مصارفی مانند حفاظت بالستیک، ارتقاء کابل های فیبر نوری، مصارف ساختمانی و حتی کاربرد در خودرو کرده است. عمده ترین محصولات آرامید نخ های فیلامنتی پیوسته، پارچه بافته شده (woven fabrics)، نخ های اسپان و استیپل هستند.  نخ فیلامنتی پیوسته معمولا زمانیکه خواص مکانیکی بالایی مورد نیاز باشد ترجیح داده میشود در حالیکه برای مصارف نساجی الیاف استیپل ارجحیت دارند.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

 

 

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *