آشنایی با پارچه و نخ لاکرا یا اسپاندکس

انتشار : 2 اسفند 1394 | بروزرسانی : 6 شهریور 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 2 دقیقه
آشنایی با پارچه و نخ لاکرا یا اسپاندکس

اسپاندکس (spandex) یا نخ لاکرا (lycra) نوعی از الیاف مصنوعی با خاصیت کششی فوق العاده می باشند که دارای کاربرد های زیادی در صنعت پوشاک هستند . اسپاندکس برگرفته از لغت (expands) به معنی گسترش یابنده است . لاکرا بسیار مقاوم بوده و قابلیت کشش تا ۵ برار طول عادی خود را داراست به همین سبب در موارد بسیاری کارایی دارد که برخی از آنها را مطرح میکنیم.

کارایی و استفاده:

نخ لاکرا یا اسپاندکس در پروسه تولید پارچه همانند نخ های دیگر به پارچه اضافه می شود که پارچه ی تولید شده اصطلاحا پارچه لاکرا نیز نامیده می شود اما دلایل  فراوانی برای افزودن نخ لاکرا به پارچه وجود دارد، قابلیت الاستیکی بودن لاکرا باعث می گردد تا سایز لباس پس از شست و استفاده تغییر نکرده و به شکل اولیه ی خود باز گردد ( بر خلاف پارچه های پنبه که دارای تغییر سایز و فرم می باشند )

نخ ویسکوز خالص ، به تنهایی دارای استحکام بسیار پایینی می باشند  و به تنهایی قابل بافت نیستند .

با استفاده از لاکرا  به آن استحکام می بخشند. لاکرا در پوشاکی همچون جوراب و دستکش ، جایگاه آن ها ثابت میکند .به لباس حالت تحرک پذیری بالایی می دهد که در پوشاک ورزشی و ایروبیک ، بسیار مفید است .از حالت کششی و استرج آن در مد استفاده کرده و لباس های جذابی را پدید می آورند.   اما لاکرا دارای معایبی نیز می باشد . لاکرا نوعی الیاف مصنوعی فیلامنت ( یکسره ) است و عیوب یک الیاف مصنوعی را دارد .

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *