نخ POY

نخ poy پلی استر

(POY) :  نظم بخشي يا کامل کشيده نشده

نخهاي فيلامنت پلي استر با توجه به ميزان کشش نخ و نحوه توليد الياف پلي استر دسته بندی می شوند که POY یکی از این دسته ها است. پلیمر POY از بخش با چند چگالی  ذوب شده بدست می اید که در پلیمر سردتر شده است ،و فیلتر شده است و بعد از افزایش فشار در دستگاه نخ ریزی توزیع می شود و سپس به موقعیت ریسندگی می رود.

نخ پلي استر POY ، با نظم بخشي با سرعت هاي در محدوده ٢٨٠٠ تا ٤٢٠٠ متر در دقيقه توليد مي شودو  با اين مشخصه هنوز داراي درجه تبلور بالايي نمي باشد و نظم کلي در آنها در حدي مي باشد که نگهداري انها برای چندین ماه بدون ترد و شکننده شدن و همچنین تغییر شکل بوبین ممکن می باشد.

نخ POY در کارخانجات تکسچرايزينگ به نخ استرچ و تکسچره تبديل مي گردد که اين نخ جهت توليد

محصولات زير مورد استفاده قرار مي گيرد:

  1. پارچه رومبلي و پرده اي
  2.  البسه ورزشي زمستاني
  3. البسه زير
  4. جوراب
  5. پارچه کشباف يکپارچه
  6.  البسه ورزشي

فرایند تولید نخ پلی استر کشیده نشده به دو بخش کلی تقسیم می شود.

  •  مرحله کریستالیزاسیون و خشک کردن
  •  مرحله پلیمریزاسیون و اکسترودر و ریسندگی نخ

مرحله کریستالیزاسیون و خشک کردن چیپس

در اين مرحله که در واقع نقطه آغاز خط توليد محصول مي باشد، ابتدا مواد اوليه که همان چيپس هاي پلي استر مي باشند با ٥ % رطوبت بداخل يک سيلوي تغذيه مواد ريخته شده و از آنجا توسط جريان هوا و از طريق لوله هاي مخصوص به داخل مخزن يا سيلوي ثانويه که در بالاي بخش فوقاني خط توليد و بر روي سيستم خشک کننده و کريستاليزاتور چيپس قرار گرفته است منتقل مي گردد. سپس مواد از سيلوي ثانويه بداخل يک سيستم پيوسته خشک کن خورانده مي شوند که در آنجا چيپس ها توسط هواي گرم حرارت داده شده و بطور همزمان بشدت به هم زده مي شوند تا از به هم چسببيدن چيپس ها و تشکيل هرگونه کلوخه و توده اي از مواد در حين فرآيند حرارت دهي در فاز فيزيکي(بي شکل – کريستال) جلوگيري گردد. طراحي خشک کن و همزن بگونه اي است که انجام عمليات خشک کردن چيپس ها و کريستاليزاسيون آنها در حداقل زمان ممکن و بدون آنکه به يکديگر بچسبند را تضمين مي نمايد.

هرگاه در برنامه ريسندگي و توليد نخ، مقدار مواد ورودي به سيستم تغيير يابد، باس تنظيم مجدد شرايط کارکرد گرم کن جريان هوا ذرات ريزي را که هميشه در خوراک مصرفي طرح (چيپس پلي استر ) موجود مي باشند از روي آنها زدوده و در يک سيکلون جمع آوري مي نمايد. سپس جهت جلوگيري از اتلاف انرژي حرارتي، از گازهاي خروجي از سيستم خشک کن براي پيش گرم کردن هواي ورودي از سيستم رطوبت گير استفاده خواهد شد. بدنبال آن چيپس هاي خشک شده در خشک کن با ميزان رطوبت کمتر از

 PPm 3 ، در اثر نيروي وزن خود به داخل اکسترودر ريخته مي شوند. براي جذب رطوبت هواي مورد نياز سيستم خشک کن از يک سيستم رطوبت گير شامل دو مخزن حاوي ماده جاذب رطوبت (سيليکاژل) استفاده مي شود. هواي محيط از طريق يک مجموعه فن و فيلتر وارد يکي از اين دو مخزن مي شود تا رطوبت آن جذب شود.

سپس بعد از طي مدت معيني جريان هوا توسط يک سري شيرهاي تبديل که بوسيله سيستم کنترل اتوماتيک کنترل مي شوند از يک مخزن به مخزن ديگر منتقل شده و همزمان هواي گرم از مسير جداگانه ديگري بداخل مخزن اول فرستاده مي شود تا سيليکاژل موجود در آن احياء گردد.

بمرحله پليمريزاسيون واکسترودر و ريسندگي نخ :

نقطه آغازين اين مرحله، اکسترودر مي باشد که از يک مارپيچ و يک محفظه لوله اي شکل که با کمک المنت الکتريکي گرم مي شود، تشکيل يافته است. اکسترودر در فرآيند ذوب ريسي عمل ذوب کردن گرانولها، يکنواخت کردن مذاب و تامين دماي مورد نياز آن را تا تغذيه تحت فشار به پمپ ريسندگي انجام مي دهد  . پمپ ريسندگي، به پمپ دنده اي که مقدار جرم ريسندگي ( مذاب يا محلول ) را به هر موقعيت به ميزان يکسان و به مقدار يکنواخت تغذيه مي نمايد، اطلاق مي گردد.)

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

 

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نساجی اصفهان

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی نساجی اصفهان 4 تا 7 خرداد 1402

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *