نخ پلی استر

انتشار : 28 دی 1393 | بروزرسانی : 23 خرداد 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 6 دقیقه

 پلی استر چیست ؟

شرح مختصر: الیاف پلی استر همانند سایر الیاف مصنوعی به روش های صنعتی تولید و از نظر خواص نیز جایگزین مناسبی برای الیاف طبیعی مانند پنبه محسوب می شود. برای تولید این فرآورده از ترکیب دی متیل ترفتالات و منو اتیلن گلیکول و یا اسید ترفتالیک ( جایگزین ماده اولیه دی متیل ترفتالات ) در مجاورت کاتالیست های مناسب، استفاده می شود. پلیمر حاصل از ترکیب این دو ماده اولیه توسط پمپ از صفحات رشته ساز عبور داده می شود که تحت تاثیر هوای سرد به شکل لیف تبدیل و در مجموع به صورت دسته ای از الیاف درآمده و در مراحل بعدی با کشش و عملیات حرارتی ضمن آرایش یافتگی مولکولی و تثبیت حرارتی به صورت الیاف کوتاه ( استیپل ) در اندازه های دلخواه برش داده شده و عدل بندی می شوند

شرح کامل: الیاف پلی استر دارای خواص مهمی همچون استحکام بالا، برگشت پذیری و ثبات ابعادی مناسب، مقاومت سایشی مقاومت در برابر نور خورشید و مواد مورد استفاده در خشک شویی از جمله سفید کننده ها هستند که به محصولات تهیه شده از این الیاف دوام بیشتری می بخشد. پلی استر بدلیل ساختمان شیمیایی خاص خود، کریستالی است و به دلیل عدم وجود گروههای فعال در پلیمر آن و جذب رطوبت کم، در مقابل اغلب مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد. ثبات رنگ و عدم نیاز به اطو از دیگر خواص مهم این لیف می باشد. همچنین در مقابل اسیدهای ضعیف در حالت جوش و در مقابل اسیدهای قوی و سرد مقاوم بوده و مواد قلیایی رقیق بر این الیاف اثری ندارند ولی قلیایی های گرم و قوی به آن صدمه می زند. خصوصیات فیزیکی این لیف می تواند مطابق با نظر بازار و واحدهای مصرف کننده متغیر باشد. موارد استفاده این الیاف به صورت خالص یا مخلوط با سایر الیاف مانند پنبه، ویسکوز و پشم در تهیه انواع نخ و پارچه های پرده ای، پیراهنی، گردباف، ملحفه ای، فرش، انواع صافی، فیلتر، لایی، تسمه های نقاله، برزنت، انواع طناب، کالای خواب مانند لحاف و بالش و غیره می باشد. الیاف پلی استر در بسیاری از کشورها به نامهای تجاری مختلف تولید و عرضه می شوند. از جمله تریلن انگلستان- ترویرا آلمان- ترگال فرانسه- تترون ژاپن- تریتال ایتالیا و داکرون آمریکا.

جنس و خصوصیات پلی استر

 نمونه هايي از کاربرد الياف توخالي

غشاهاي ساخته شده از الياف توخالي پلي اتيلن با حفره هاي در حد ميکرو

غشاي الياف توخالي پلي اتيلني تميز: غشاي الياف توخالي با استفاده از فرايند پيچيده ذوب ريسي و کشش، از ۱۰۰درصد يک محصول پلي اتيلني که قرار است تميز شود، تهيه مي شود. در نتيجه، نوعي غشاي تميز، بهداشتي و ايمن است. لذا سيالاتي که از آن عبور مي کنند با هيچ ذره اي در هوا آلوده نمي شوند.

خواص آب دوستي سطح غشا: سطوح غشا همانند ميکروفيبريل ها، با يک پليمر آب دوست که در آب حل نمي شود، پوشيده است. بنابراين، الياف توخالي به طور دائمي آب دوست يا قابل خيس شدن در آب هستند. الياف توخالي به راحتي و بدون نياز به عامل اضافي، مي توانند آب را از خود عبور دهند، لذا آبي را در خود نگه نمي دارند. غشاي الياف توخالي آب دوست که از ۱۰۰درصد محصول پلي اتيلني شرح داده شده در بالا تشکيل شده باشد، آب دوست نبوده و ضد آبي خوب است. لذا از اين غشا به عنوان فيلتر هوا يا غبار استفاده مي شود.

پايداري بسيار بالا: غشاهاي الياف توخالي، غشاهايي بسيار سخت هستند که سفتي و استحکام بالايي در برابر خستگي خمشي نشان مي دهند. ضمناً، از هيچ ميکروارگانيسم، اسيد، باز يا پرتوتابشي، آسيب نمي بينند. لذا در کاربردهاي مختلفي از جمله فيلترها و همودياليز (تصفيه خون) مورداستفاده قرار مي گيرند.

کاربرد لوله مويين: در قلم موي نقاشي، از اين الياف براي نگهداري مواد رنگي و خروج آرام آن استفاده مي شود. در لباس هاي ورزشي به عنوان عرق گير به کار مي روند.

توليد کامپوزيت هاي تا ۲۵درصد سبک تر از کامپوزيت هاي معمولي

کاربردهاي هوشمند در حسگرهاي الکتريکي، حرارتي و مغناطيسي

توليد فوم: در اين روش، مواد مختلف را در الياف توخالي کنار هم ذخيره مي کنند. با شکسته شدن ديواره الياف، اين مواد با هم واکنش داده و به فوم تبديل مي شوند.

ساخت کامپوزيت هاي خودترميم کننده: الياف يا کپسول ها، توسط مواد ترميم کننده پر مي شوند. پس از اعمال تنش، ديواره آنها شکسته شده و ماده موجود در آنها بيرون مي ريزد، به نحوي که ترک ها توسط اين مواد پر مي شوند. لذا از تخريب داخلي قطعه جلوگيري مي شود.

استفاده در کفپوش ها با سطح مقطع چهارگوش به منظور کاهش جذب گردوغبار

استفاده در کفپوش و سقف خودروها به منظور کاهش وزن و بهبود جذب صوت و عايق بودن حرارتي ، نتيجه گيريبا توجه به ساختار برجسته الياف توخالي و قابليت هاي ويژه آنها در حبس هوا يا ذخيره کردن مواد در داخل خود و ساير خواصي که به آنها اشاره شد، به نظر مي رسد با کمي تامل و دوباره انديشي بتوان به کاربردهايي بسيار سودمند در قطعات خودرو دست يافت. مثلاً، با استفاده از اين الياف در مواد منسوج کف يا سقف خودرو، مي توان به کاهش وزن مناسب همراه با بهبود انعطاف پذيري، خواص حرارتي و جذب صوت دست يافت. از سوي ديگر، با توجه به استفاده از اين مواد در ساخت کامپوزيت هاي خود ترميم کننده، به نظر مي رسد که بتوان به راهکارهاي مناسبي براي ترميم داخلي قطعات کامپوزيتي خودرو بعد از تصادفات دست يافت. هدف اين مقاله، ايجاد طوفان ذهني سودمند براي استفاده از ويژگي هاي منحصر بفرد اين نوع مواد در قطعات خودرو است.

مهم: (الیاف پلی استر به دو صورت سالید و هالو تقسیم می شوند الیاف سالید الیاف تو پور که برای صنایع پوشاک و کیف و کفش ومنسوجات نبافته و صنایع خودروسازی و هواپیمائی ریسندگی تا حدودی صنایع موکت سازی اشاره کرد الیاف هالو به معنای توخالی یعنی اگر هر تار این نوع الیاف را با چشم الکترونیکی مشاهده نماییم هر تار این الیاف تو خالی می باشند  این خاصیت فیزیکی باعث می شود الیاف خاصیت ارتجاع پذیری و فنریت پیدا کنند این الیاف در صنایع پر کن از قبیل مبلمان و عروسک سازی استفاده می شوند )

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

 


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *