یزد نامزد شهر جهانی نساجی

یزد نامزد شهر جهانی نساجی

معاون صنایع‌دستی کشور از معرفی یزد به عنوان شهر ملی و همچنین شهر جهانی نساجی خبر داد.
بهمن نامورمطلق به پیشینه یزد در زمینه هنر نساجی اشاره و بیان کرد: روزگاری یزد، یکی از کانون‌های مهم نساجی در کشور بوده و پارچه‌های با ارزشی در آن تولید می‌شده؛ اما در دهه‌های اخیر، ان‌چنان که باید و شاید به یزد و پارچه‌های دست‌بافت توجه نشده تا آنجا که امروز، ترمه سنتی از بین رفته است.

معاون صنایع‌دستی کشور به ضرورت احیای پارچه‌های دستبافت اشاره و بیان کرد: در گذشته کشور ما از پایگاه های مهم و اصلی نساجی در دنیا بوده است اما متاسفانه در حال حاضر جایگاه رضایت بخشی در این حوزه نداریم. ما باید زری‌بافی و همچنین بافت ترمه را زنده کنیم و هم تولید پارچه‌های سنتی و دستبافت و هم صادرات آن را جدی بگیریم.

نامورمطلق با تاکید بر اینکه باید در حوزه تولید و صادرات صنایع دستی به جایگاه قابل قبولی برسیم گفت: باید به جایگاه شایسته خود در صادرات منسوجات سنتی در جهان دست پیدا کنیم برای نمونه میزان صادرات نساجی در کشور هند به بیش از ۸۰۰ میلیون دلار می‌رسد و این در حالی است که ما که یک روز از پیشگامان صنعت نساجی بوده‌ایم این هنر- صنعت را به فراموشی سپره‌ایم.

نامورمطلق به انوع بافته‌هایی که در یزد وجود دارد اشاره و بیان کرد: میبد در استان یزد، کانون زیلوبافی است. دارایی بافی و ترمه بافی هم در این شهر احیا شده است. پس منصفانه نبود که این شهر و استان را نبینیم و نخواهیم تا یزد را شهر ملی معرفی بدانیم. ضمن این‌که برآنیم تا یزد را به عنوان نامزد شهر جهانی نساجی به شورای صنایع‌دستی معرفی کنیم.

معاون صنایع دستی کشور در پاسخ به این‌که چرا یزد را برای معرفی به عنوان شهر ملی نساجی انتخاب کرده‌اند گفت: هیچ کانون و قطبی برای نساجی سنتی ما وجود ندارد. ما می‌توانستیم کاشان و اصفهان را هم انتخاب کنیم. اما از یک‌سو اصفهان به عنوان شهر جهانی صنایع دستی انتخاب و معرفی شده و از سوی دیگر هدف ما تمرکز زدایی بود به همین خاطر یزد را انتخاب کردیم تا به همه استان‌ها توجه شود.

نامور مطلق همچنین ادامه داد: با توجه به اینکه تمامی استان‌های کشور قابلیت احیا و بازتوانی صنایع‌دستی موجود را دارند امیدواریم با برنامه‌ریزی و برگزاری مستمر این جلسات و استفاده از تدبیر و تخصص شما و نیز حمایت‌های ما به رشد و توسعه صنایع‌دستی به ویژه نساجی سنتی دست یابیم.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نساجی اصفهان

پانزدهمین نمایشگاه بین المللی نساجی اصفهان 4 تا 7 خرداد 1402

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *