کرونا چه تاثیری بر صنایع نساجی گذاشت؟

انتشار : 21 فروردین 1399 | بروزرسانی : 7 شهریور 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 3 دقیقه

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران، وضعیت صنایع نساجی در سال ۹۸ را خوب توصیف کرد اما گفت که شیوع ویروس کرونا این صنعت را نیز مانند سایر بخش‌ها فلج کرده و احتمالا باید در سال جاری منتظر سونامی چک‌های برگشتی باشیم که تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه پرداخت کردند.

علیرضا حائری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که ممنوعیت واردات، تحریم‌ها و بالا رفتن ارزش دلار مجموعاً در سال گذشته کمک کرد صنایع نساجی حجم بیشتری از بازار داخل را در اختیار بگیرند، اظهار کرد: همچنین این شرایط باعث شد که در بخش صادرات به ازای هر دلار، ریال بیش‌تری دریافت شود.

‏ وی همچنین با بیان این‌که این ظرفیت به ویژه برای بخش پوشاک، نخهای فیلامنت، پلی استر و فرش ماشینی وضعیت خوبی ایجاد کرده بود، تصریح کرد: با این وجود شیوع ویروس کرونا باعث شد تقریبا همه صنایع به جز مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی فلج شوند.

به گفته حائری، در آذر و دی سال گذشته صنایع نساجی مواد اولیه خود را به صورت چک و قسطی تهیه کردند که تاریخ این چک‌ها عمدتا در سال ۱۳۹۹ است و برای پرداخت آن‌ها روی خرید شب عید حساب شده بوده است.

وی افزود: برخی واحدهای تولیدی حتی محصولات خود را تولید هم کردند، اما شیوع ویروس کرونا باعث شده این محصولات فروش نرود و احتمالا با سونامی از چک‌های برگشتی مواجه خواهیم شد.

حائری با بیان این‌که تصمیمات خوبی در زمینه مهلت دادن برای پرداخت چک‌ها و اقساط گرفته شده، تصریح کرد: با این حال، تحریم‌ها مشکلاتی در زمینه تامین هزینه‌های جاری دولت و مطالبات معوق سیستم بانکی ایجاد کرده که باعث شده تمدید بیش از چهار ماهه این مهلت امکانپذیر نباشد.

وی با بیان اینکه دولت در بودجه ۹۹ برای تامین هزینه‌های جاری بیشتر روی درآمدهای مالیاتی تمرکز کرده، تصریح کرد: درآمد زمانی محقق می‌شود که کسب و کارها سودآوری داشته باشند و بتوانند مالیات خود را پرداخت کنند. بنابراین درصورت کنترل شیوع ویروس کرونا و رونق کسب و کارها می‌توانیم شاهد بهبود وضعیت باشیم.

گزارش دفتر امور اقتصادی و سیاست‌های تجاری وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) در روزهای پایانی اسفند ماه ۹۸  نیز حاکی از کاهش ۷۰ درصدی تقاضای پوشاک در پی شیوع ویروس کرونا بود.

البته در هفته سوم شیوع ویروس کرونا نیز عضو هیئت مدیره اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران از افت ۹۰ درصدی فروش پوشاک بعد از شیوع ویروس کرونا نسبت به بهمن ماه امسال خبر داده بود و پیشنهاد کرده بود که دولت پایان سال مالی را به جای اسفند، اردیبهشت در نظر بگیرد و برای پرداخت حقوق کارکنان کمک‌هزینه کوتاه‌مدت پرداخت کند.

منبع: سایت ایسنا

آخرین اخبار:


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *