اصول ریسندگی کامپکت

انتشار : 27 مرداد 1398 | بروزرسانی : 30 شهریور 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 5 دقیقه
اصول ریسندگی کامپکت

اصول ریسندگی کامپکت:

اصول اولیه ریسندگی کامپکت مانند همان ریسندگی رینگ است با این تفاوت که در ناحیه کشش دارای یکسری تنظیمات و الحاقات اضافی میباشد. پس تفاوت اصلی در ناحیه کشش است. هدف اصلی ریسندگی کامپکت به حداقل رساندن تغییرات عرضی رشته لیف با به کارگیری مکش هوا برای متراکم کردن جریان لیفی در ناحیه کشش اصلی و کاهش قابل توجه ( حذف) مثلث ریسندگی میباشد.

مقایسه پروسه تشکیل نخ در دو روش ریسندگی رینگ و ریسندگی کامپکت:

علت اصلی مهاجرت الیاف در روش ریسندگی رینگ اختلاف تنش در الیاف است به علت نوع فرآیند ریسندگی به کار گرفته شده، اما در ریسندگی کامپکت اختلاف تنش در بین الیاف کمتری  به علت حذف مثلث ریسندگی و در نتیجه میزان کمتری از مهاجرت الیاف در این ریسندگی داریم.

مشکلات ریسندگی رینگ:

در روش ریسندگی رینگ؛ الیاف یک الگو مشخص از قسمت کشش تا قسمت برداشت را طی می کنند.

این مسیر شامل موارد زیر می باشد:

  • تنظیمات کشش
  • راهنمای نخ
  • رینگ کنترل بالن
  • شیطانک

این عناصر در زوایا و فواصل مشخصی نسبت به هم تنظیم شده اند. تمام این زوایا ، فواصل و شیب ها بر اساس هندسه ریسندگی است . هندسه ریسندگی اثر چشم گیری بر تنش بین الیاف، الیاف سرگردان (پرز) ، مثلث ریسندگی، پرزینگی نخ وساختار نهایی نخ دارد. همانطور که می دانیم الیاف بعد از گذشت از جفت غلتک کشش تحت عملیات تاب قرار میگیرند ، همانگونه که انتظار میرود دسته الیاف موازی که از غلتک کشش بیرون آمده باید تحت پیچش برای قرار گرفتن در ساختار نخ نهایی قرار بگیرند اما تاب تا لبه غلتک کشش ادامه پیدا نمی کنند و این فاصله بصورت یک مثلث ظاهر میشود( فاصله بین موازی بودن الیاف و تابدار شدن). مثلث ریسندگی میتواند کوتاه یا بلند باشد. الیاف در وسط مثلث ریسندگی تحت تاثیر هیچ گونه نیروی تنشی نیستند ولی الیاف در انتهای مثلث تحت نیروی کامل تنش بالن قرار میگیرند.  طول مثلث ریسندگی بستگی به هندسه ریسندگی، تنش ریسندگی، طول ناحیه کشش و میزان تاب دارد ، هرچه تاب بیشتر مثلث ریسندگی کوتاه تر و بالعکس.

اصول ریسندگی کامپکت

مثلث ریسندگی خیلی کوتاه، پرزینگی نخ و سرگردان شدن الیاف کوتاه را نتیجه می دهد ولی مثلث ریسندگی بلند، باعث میشود الیاف بهتر در ساختار نخ قرار گرفته، نخ نرم تر و با پرزینگی کمتری تولید کند.

اصول ریسندگی کامپکت

ریسندگی کامپکت با حذف مثلث ریسندگی مشکلات همراه با ریسندگی رینگ معمولی را حذف کرده است.

در سیستم ریسندگی کامپکت از نیرو های آیرودینامیک برای متراکم کردن الیاف کشش دیده استفاده میشود بطوریکه مثلث ریسندگی خیلی کوچک شده که ما میتوانیم آنرا حذف شده معرفی کنیم.

اصول ریسندگی کامپکت

نخ کامپکت دارای در هم تنیدگی بیشتری نسبت نخ رینگ است و در نتیجه تمامی الیاف در برابر اعمال نیرو واکنش داده است.

استحکام و ازدیاد طول نخ از نخ رینگ معمولی بیشتر است.

اصول ریسندگی کامپکت

تجارب و آزمایشات نشان داده است که نخ کامپکت خواص مکانیکی بهتری را در حین بافندگی حتی با تاب کمتر نسبت به نخ رینگ معمولی نشان میدهد.نخ کامپکت دارای پرزینگی کم و ساختار نرم میباشد، این نوع نخ کیفیت بالایی را در محصول نهایی از خود نشان میدهد و در محصول نهایی درخشندگی بیشتر و کیفیت رنگ بالاتری را از خود بروز میدهد.تنها مشکل این سیستم هزینه اضافی و نیاز به تاسیسات جدید میباشد که با توجه به افزایش راندمان و استفاده بهینه از ماده اولیه که نتیجه به کار گرفتن این سیستم است، هزینه های تاسیسات اضافی جبران خواهد شد.

مطالب مرتبط: 

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *