الیاف، نخ و پارچه کربن

انتشار : 24 آذر 1397 | بروزرسانی : 3 بهمن 1398
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 0 دقیقه
الیاف، نخ و پارچه کربن

الیاف کربن

الیاف کربن که الیاف گرافیت نیز گفته می شود دارای قطرکی بین 5 الی 10 میکرومتر هستند.

این الیاف دارای خواص بسیار عالی شامل موارد زیر است:

  • سفتی
  • استحکام کششی
  • وزن سبک
  •  مقاومت شیمیای مطلوب
  • دمای بالای تلرانس 
  • انبساط حرارتی مناسب

خواص فوق العاده این لیف، باعث بکارگیری آن در صنایع مختلف مانند صنایع نظامی، موتورهای ورزشی، مهندسی عمران، هوافضا، کامپوزیت های سبک ورزشی و سایر موارد شده است.

اگرچه این الیاف در مقایسه با الیاف شیشه گرانتر هستند اما گستره مصرف بالایی را در صنایع مختلف به خود اختصاص داده اند. الیاف کربن به مقدار قابل توجهی در تقویت کامپوزیت ها، دارای ماتریس پلیمری یا غیر پلیمری، استفاده می شود. الیاف کربن در صنعت فیلتراسیون گازهای بسیار گرم و الکترودهایی با مساحت سطحی بالا و مقاومت سایشی زیاد و اجزای دارای خاصیت آنتی-استاتیک استفاده می شوند. استفاده از الیاف کربن در کامپوزیت به مقدار قابل توجهی خواص ضد آتش را بهبود می بخشد.

پارچه کربن 

با کنار هم قرار دادن تعداد زیادی لیف کربن، رشته های فیلامنتی کربن شکل می گیرد که از طریق این رشته ها پارچه های کربنی بافته می شوند. متداول ترین رشته های کربن از کنار هم قرار گرفتن 3000، 6000 و 12000 لیف کربن تولید می شودکه به ترتیب K3، K6 و K12 نامیده می شوند.

پارچه های کربن معمولا دارای بافت ساده، کج راه و ساتین هستند. علاوه بر تولید پارچه های تاری پودی، رشته های فیلامنت کربن قابل حلقوی بافی و بریدینگ نیز می باشد که می توان پیش ساخته های مختلفی با استفاده از این ساختارها تولید کرد. پارچه های کربنی پیش ساخته های سبکی در صنایع مختلف به حساب می آیند. بازار جهانی کربن در سال 2012، بیش از 1.7 میلیارد دلار برآورد شد که تا سال 2018 در حدود 12% افزایش یافته است. بیشترین تقاضا در صنایع هوایی، جذب انرژی باد و صنعت خودرو بوده است.

در حال حاضر در ایران نیز کربن از جایگاه ویژه برخوردار است و در صنایع متعدد پزشکی، کامپوزیت های سبک و پیش ساخته، نظامی، هوافضا و موارد دیگر کار برد دارد.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

۰۳۱۳۵۵۶۸۱۰۰   

    iranyarn@ 

 


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *