انواع نخ و الیاف اکریلیک

انواع نخ و الیاف (اکریلیک)

اکریلیک:

“اکریل” یک واژه لاتین و اکریلیک کوتاه شده “پلی اکریل نیتریل” است.

الیاف اکریلیک از انواع نخ والیاف ساخت بشر با بلندترین زنجیره پلیمری است که به دو صورت الیاف کوتاه (استیبل) یا رسته ای (فیلامنت) تولید می شود.

این لیف دو دسته اصلی تقسیم می شود :

  1.  الیاف اکریلیک
  2.  الیاف اکریلیک اصلاح شده.

در هر دو دسته 85% واحد پلیمری اکریل نیتریل وجود دارد. نکته مربوط به دسته دوم این است، میزان اکریل نیتریل باید در بازه 35 الی 85 درصد باشد و اصلا نباید از 85% بیشتر شود. میانگین چگالی این الیاف برابر 1.16 گرم بر سانتی متر مکعب است، بنابراین در دسته بندی سبک وزن ها قرار می گیرند و میتوانند برای بافت پوشاک حلقوی حجیم (پفکی) استفاده شود. استفاده از کریلیک در تولی این منسوجات، محصولی سبک تر نسبت به همتای پشمی آن ارائه می دهد.

  ظاهر ساختار ماکروسکوپی اکریلیک به هردو صورت الیاف کوتاه یا رشته ای، منظم، نیمه شفاف، و کمی موج دار است. موج دار بودن باعث کمی حجیم شدن نخ تولید شده از این الیاف می شود که با استفاده از فرایند تکسچره کردن قابل افزایش نیز هست.

پوشاک حلقوی، پرده ها، پارچه های کرک دار، پارچه اثاثیه منزل، خز مصنوعی و موارد دیگر برخی از کاربردهای این الیاف است. قطر اکریلیک در بازه 15 الی 25 میکرومتر بوده و نسبت طول به عرض بیش از 2000:1 است.

کشش نخ های اکریلیک با ساختار طبیعی کریستالی و پلیمر بلند، از متوسط تا مستحکم در نظر گرفته می شود.

این الیاف به دلیل داشتن مقدار جزیی، منطقه آمورف قادر به جذب تعداد کمی مولکول آب هستند که این جذب باعث کاهش قدرت نیروی واندروالس بین زنجیره های پلیمری می شود، بنابراین استحکام منسوج اکریلیکی در معرض رطوبت کاهش می یابد. طبیعت آب گریز منسوجات اکریلیک باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می شود که یک اثر غیرمطلوب است. منسوجات تولید شده از الیاف اکریلیک زیردست نرمی دارد. اگرچه شاید عجیب به نظر برسد زیرا این منسوجات در دسته کریستالی ها قرار دارند اما واحدهای مولکولی آن قادر به لغزش روی یکدیگر در زمان خمیده شدن، هستند.

مورد تایید کننده دیگر، اعوجاج و چین خوردن منسوج تولید شده در زمان خمیده و کشیده شدن است.

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *