الیاف پلی استر مصنوعی

الیاف پلی استر مصنوعی

الیاف پلی استر مصنوعی

الیاف مصنوعی بخصوص الیاف پلی استر حجم عمده ای از الیاف مورد مصرف آمریکا و اروپا را به خود اختصاص داده اند. مصرف الیاف پلی استر بدلیل مقاوم بودن در مقابل چروک خوردگی و سرعت خشک شدن و خواص زیبایی و یکنواختی نخ تولید شده از آن، بطور روزافزون افزایش داشته است.در میان نخهای ریسیده شده از الیاف طبیعی و مخلوط، استفاده از نخ صد در صد پلی استر ریسیده شده اسپان به دلایل کیفی، استفاده آسان و مقاوم بودن و اقتصادی بودن در حال رواج می باشد.نخهای صد در صد پلی استر ریسیده شده اسپان با نمرات 30 و 40 انگلیسی عمدتا برای پارچه های تریکو و در نهایت البسه استفاده می گردد.

یکی از مزایای استفاده از نخ اسپان در تریکو ثبات رنگ آن در مقابل نور و شستشو می باشد

معایب نخ اسپان:

  • در پارچه های تریکو شامل جذب رطوبت کم بدلیل ماهیت جذب رطوبت در پلی استر
  • هزینه بالای رنگرزی نخ SPUN و پیل شدن پارچه تریکو بعد از مصرف در البسه

در این تحقیق سعی شده با استفاده از الیاف پلی استر آنتی پیل نخ صد در صد پلی استر تولید گردد. بکارگیری الیاف پلی استر آنتی پیل تا حدی معایب الیاف پلی استر معمولی را در پارچه های تریکو کمتر خواهد نمود.

بدلیل نیاز بازار به نخها و البسه فانتزی تحقیق حاضر در دو مرحله انجام پذیرفت:

  1. تولید نخ اسپان ویگوره از تاپس پلی استر آنتی پیل: عملیات ویگوره جهت ایجاد افکت درنخ ریسیده شده انجام می گیرد و عمدتا برای تاپس پشم بکار می رود، این عملیات به طور مختصر همان فرآیند چاپ بر روی تاپس درحین عبور آن بین دو غلطک می باشد که می توان در طول مشخصی با چاپ چند رنگ، همزمان مخلوطی از تاپس با رنگهای مختلف بدست آورد. در این تحقیق بجای تاپس پشم از تاپس پلی استر برای عملیات ویگوره استفاده شده است که بعد از عملیات ویگوره، تثبیت و جمع آوری گردیده است. مراحل ریسندگی و بافندگی (تریکو) این الیاف به دلیل چسبندگی زیاد بین آنها و وجود موئینگی نخ براحتی انجام نگرفت. با وجود اینکه تکنیک ویگوره کردن تاپس پلی استر و سپس تولید نخ اسپان، تنوع زیادی در نخ ایجاد می نماید ولی به دلیل عدم وجود ماشین آلات مناسب بررسی بیشتر این تحقیق به آینده موکول گردید
  2. . تولید نخ اسپان خام از تاپس پلی استر آنتی پیل: نخ اسپان خام همان نخ صد در صد پلی استر بدون رنگ می باشد، خاصیت رنگ پذیری بالاتر تاپس پلی استر آنتی پیل نسبت به الیاف پلی استر، شرایط بهتر و آسانتری را برای رنگ پذیری نخ تولید شده فراهم می آورد.

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.

لینک کوتاه

فهرست مطالب

نمایشگاه نخ و الیاف تویاپ ترکیه

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی نخ استانبول 27 الی 29 بهمن 1401

کتاب تحلیل بازار پنبه

کتاب پتبه بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *