10 کشور برتر تولید پنبه

انتشار : 24 تیر 1397 | بروزرسانی : 31 خرداد 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 8 دقیقه

کشاورزی یکی از بخش های  اصلی اقتصاد کشورها است و پنبه جزئی از کشاورزی است. صادرات آن درآمد بسیار زیادی را به همراه دارد که در برخی کشورها به عنوان «طلای سفید» شناخته می شود. از حوله ها، لباس ها، ملحفه ها، پیراهن ها، شلوار و هر آنچه از مواد پارچه ای که می توانید به آن فکر کنید، این ها بیشترین استفاده هایی است که از الیاف طبیعی می شود .

کل تولید پنبه در جهان نزدیک به 25 میلیون تن است که ارزش آن 12 میلیارد دلار است. پنبه  محصولی است که برعکس محصولات دیگر، نیاز به یک دوره یخ زدگی، آفتاب فراوان و 60 تا 120 سانتی متر باران و دون نیاز به خاک خوب است.

 با تغییرات ژنتیکی جدید و تولید پنبه Bacillus thuringiensis) Bt)، تولید پنبه  چندین برابر شده است. در اینجا لیست ده کشور برتر از بزرگترین تولیدکنندگان پنبه در سال 2018 به نمایش گذاشته شده است.

  1. هند (5879 هزار تن)
  2. چین (4953 هزار تن)
  3. ایالات متحده آمریکا (3738 هزار تن)
  4. پاکستان (1676 هزار تن)
  5. برزیل (1529 هزار تن)
  6. استرالیا (914 هزار تن)
  7. ازبکستان (811 هزار تن)
  8. ترکیه (697 هزار تن)
  9. ترکمنستان (288 هزار تن)
  10. بورکینافاسو (283 هزار تن)

10. بورکینافاسو (283 هزار تن)

شروع این فهرست بزرگترین تولید کننده پنبه در آفریقا است. 80٪ کار شهروندان بورکینا فاسو (Burkinabe) در کشاورزی مشغول به کار هستند، که 32٪ از تولید ناخالص داخلی آنها را تشکیل می دهد. طلا و پنبه حدود 70٪ صادرات آنها را تشکیل می دهد. پنبه آنها رشد بزرگی را از دهه 1980 نشان داد که از 4٪ ، 12%  در سال 2008 رسید . دولت آنها 20٪ افزایش تولید پنبه خود را در سال 2017-2015 تخمین زده است. آنها به علت آلودگی به آفات در سال 1990، محصولات کشاورزی خود را از دست دادند، اما یک شرکت مبتنی بر ایالات متحده آنها را با دانه های پنبه ای Bt اصلاح شده ژنتیکی ارائه داد که به آنها کمک کرد تا صنعت را احیا کنند، اما اخیرا کشاورزان از استفاده از دانه های اصلاح شده اجتناب می کنند زیرا که  محصول تولید شده اصلا  با محصولات ارگانیک مشابه نیست.

9. ترکمنستان (288 هزار تن)

این کشور آسیای مرکزی زمانی توقفگاه مهم در مسیر ابریشم بود. آنها مسئول صادرات پنبه به روسیه، بریتانیا، ترکیه، ایران، چین، سنگاپور، اوکراین و کره جنوبی هستند. به طور واضح، پنبه عمدتا برای اهداف صادراتی است. اکثر کشور بیابان ماسه سیاه است و حداقل باران را می بیند. برای کاشت پنبه از روش آبیاری استفاده می کنندکه این آب از رودخانه آمو دریا گرفته شده است و دلیل اصلی خشک شدن دریای آرال است. این شرایط موجب شده تا تولید پنبه به میزان 50 درصد کاهش یابد. همچنین، باعث تعجب خواهد بود که دولت ترکمنستان کار اجباری بر روی زمین های پنبه را سهمیه بندی کرده است و سر باز زدن از کار ممکن است با مجازات شدید مواجه شود.

8. ترکیه (697 هزار تن)

جمهوری ترکیه بهترین کیفیت پنبه در جهان را تولید می کند. آنها در تولید محصولات پنبه ای در رتبه اول اروپا هستند. متاسفانه، به دلیل جنگ های شدید در کشورهای همسایه مانند ایران، سوریه و اوکراین، صادرات پنبه کاهش یافته است. در واقع، آنها از سال 2002 شاهد کاهش مداوم تولید بوده اند. اما با استفاده از پیشرفت های فنی اخیر در زمینه کشاورزی و کیفیت دانه، تولیدات خود را 21 درصد افزایش داده اند و پیشبینی کرده اند در سال 2017 میلادی 15 درصد افزایش داشته باشند.

7. ازبکستان (811 هزار تن)

ازبکستان پنجمین کشور صادر کننده بزرگ پنبه در دنیا است. و تنها چیزی که می توان از آن نام برد  برده داری مدرن است؛ آنها پنبه مورد نیاز کره جنوبی را تولید می کنند. آنها 17٪ از تولیدات خود را صادر می کنند و این امر مهمترین کمک به اقتصاد آنهاست. آنها همچنین به چین، بنگلادش و روسیه  نیز صادر می کنند. شرکت هایی مانند Gap و H & M  پنبه ازبکستان را تحریم کرده اند تا زمانی که آنها از استفاده از بردگان (1.2 میلیون نفر) که شامل کودکان فراوان هستند را متوقف کنند.

6. استرالیا (914 هزار تن)

بالاترین رتبه از 200،000 تا 300،000 هکتار زمین در نیو ساوت ولز با استفاده از آبیاری و 100٪ تکنولوژی بذر محلی استفاده می کند. این کشور سومین صادر کننده عمده پنبه، 3٪ کل پنبه جهان را تولید می کند. عمدتا صادرات آنها به چین، اندونزی، تایلند، کره جنوبی، بنگلادش و ژاپن است. تمام تولیدات عمدتا بر روی مزارع مبتنی بر مالکیت شخصی است که در مناطق کوئینزلند و نیو ساوت ولز یافت می شوند. 30-60٪ از کل تولید ناخالص داخلی کشاورزی از اینجا می آید. پنبه استرالیا به سبب  رنگ، قدرت، طول فیبر و عدم آلودگی شناخته شده است.

5. برزیل (1529 هزار تن)

برزیل سرزمین کارناوال. نه تنها برزیل برای تولید نیشکر شناخته می شود، بلکه یک تولید کننده کلیدی در صنعت پنبه است. آنها چهارمین صادر کننده بزرگ پنبه هستند. دلیل استفاده از آنها در این لیست روش استفاده از آنها برای رشد است. آنها محصولاتی مانند غلات یا چمن را رشد می دهند و چند هفته قبل از فصل کاشت پنبه آنها را می برند. محصولات سقوط کرده در سرتاسر زمین پهن می کنند و زمین را از فرسایش خاک، سایه انداختن و خنک سازی خاک محافظت می کنند. سپس با استفاده از ماشین های به خصوص طراحی شده، دانه های پنبه در زیر خاک بدون مزاحمت مالچ ، که به عنوان یک کود طبیعی عمل می کند، کاشته می شود.

4. پاکستان (1676 هزار تن)

پاکستان کشوری است که همه  چیز از آنجا شروع می شود . قدیمی ترین گیاه پنبه ای در آسیا

می تواند به این منطقه نسبت داد  که در آن منطقه Indus Valley در حال رشد است. بخش نساجی 5/8 درصد از تولید ناخالص داخلی پاکستان را تأمین می کند. 15٪ از زمین های کشور برای تولید پنبه (به نام خریف) در طول ماه های اردیبهشت تا مرداد استفاده می شود. پاکستان از سال 1980 تا 1991 شاهد رشد تولید پنبه خود بوده است ؛ زیرا این امر به اقتصاد کشور بستگی دارد و این افزایش تولید ناشی از بهبود نوع بذر، کنترل آفات و افزایش مصرف کود است.

3. ایالات متحده آمریکا (3738 هزار تن)

این شماره ی  یکی از صادر کننده پنبه با تاریخچه تاریک است که به کشت پنبه وارد شده است. سالهای اولیه برده داری در آفریقا عمدتا به دلیل آن بود که صاحبان مزارع به منظور دستیابی به پنبه به کارگران مزرعه نیاز داشتند. بنابراين پنبه هميشه مترادف با تاريخ برده داری در ايالات متحده است. بیشتر گیاهان آنها در ایالت های جنوبی مانند می سی سی پی، آرکانزاس و لوئیزیانا مستقر هستند. پنبه تگزاس تقاضای عمده ای در ژاپن دارد و تا به امروز بزرگترین محصول پولی برای ایالات متحده است.

2. چین (4953 هزار تن)

چهارمین کشور بزرگ جهان 24 استان از 35 استان کشور چین به کاشت پنبه مشغول هستند. شاید بتوان گفت ، این محصول اصلی آنها است. 30٪ از کل زمین ها در چین برای اهداف کشاورزی استفاده می شود و 99.5٪ آن برای پنبه استفاده می شود. این مقدار زیادی از اراضی است که مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از دلایلی که آنها تا سال 1982 در رتبه اول قرار گرفتند. اعتبار تولید ناخالص آن به دلیل استفاده از پنبه ی تغییر یافته ژنتیکی است.

1. هند (5879) هزار تن

یکی از مهمترین آنها در این لیست صادرات کشور هند است این کشور صادرات 26 درصد کل پنبه جهان را داراست.  با وجود اینکه هند شماره یک است ولی  عملکرد مناطق مورد استفاده برای کشت بسیار پایین است. شمال هند برای از دست دادن ساخته شده و تولید پنبه را 10 تا 15 درصد افزایش دادنددولت هند برنامه ای برای افزایش میزان کاشت در سال آینده به میزان 21 درصد دارد.

به عنوان یک محصول پولی که از اهمیت زیادی برخوردار است، فشار بر کشورها برای ایجاد صادرات اصلی آن است. این فشار، به نوبه خود، رژیم های سرکوب گرانه را به مراحل مخرب مانند کار اجباری، کار کودک و آنچه که تنها می تواند به عنوان برده داری مدرن توصف شود، به وجود آورد. کمیته مشورتی بین المللی پنبه (ICAC) و سازمان غذا و کشاورزی (FAO) سازمان ملل متحد پیشرفت هایی در جهت دستیابی به رهبران در کشورهایی مانند ازبکستان و ترکمنستان به منظور یافتن وسایل بهتر تولید کرده اند. بسیاری از شرکت های مد، پنبه این کشورها را تحریم کرده اند تا زمانی که کار کودک را متوقف کنند./کفاش

سایت ایران ­یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *