تاریخچه لباس و پارچه

انتشار : 4 اسفند 1395 | بروزرسانی : 24 خرداد 1401
زمان مطالعه: زمان مطالعه: 3 دقیقه
تاریخچه لباس و پارچه

تاریخچه لباس و پارچه

کشف الیاف کتان رنگ شده در یک غار در جمهوری گرجستان به ۳۴۰۰ سال قبل از میلاد نشانه آن است که مواد پارچه مانند در زمان ماقبل تاریخ ساخته شده اند تولید منسوجات صنعتیست که سرعت و مقیاس تولید آن تقریبا با شناخت تکنیک های ساخت مدرن ، تغییرات داشته است . به هر حال برای انواع اصلی منسوجات ، پارچه های ساده ، ساتن ، تفاوت بسیار کمی بین روش های تولید باستانی و مدرن وجود دارد. تا همین اواخر تصور بر این بود که این تنها شیو ه ی کار بوده است اما شواهد جدیدی توسط استاد دانشگاه هاروارد ، گری اورتن کشف شد که نشان می داد انواع بسیار زیادی Khipu وجود دارد.

در طول قرن ۱۵ ، نساجی بزرگترین صنعت بوده است تا قبل از قرن ۱۵ نساجی فقط در چند شهر رواج داشت ، بیشتر در نواحی کاتس ولد و شرق انگلستان.

پارچه ها را می توان به طرق مختلف مورد استفاده قرار داد ، شایع ترین استعمال از آن ها برای تولید لباس و وسایلی چون سبدو کیسه است . در خانه آن ها به عنوان فرش ، زیین کردن و تمیز کاری وسایل ، بر روی پنجره ها ، به عنوان حوله ، رومیزی ، تخت خواب و دیگر سطوح صاف و هنر مورد استفاده قرار می یرند. در محل کار آنان در پروسه های علمی و صنعتی مانند فیلتر کردن مورد استفاده قرار می گیرند. از موارد استفاده ی مترقبه می توان به عنوان پرچم ، کیف ، چادر، دستمال ، قالیچه ، و یا به عنوان وسایل حمل و نقلی چون بالن ، کایت و چتر نجات را نام برد. همچنین برای افزایش ثبات و قدرت در مواد ترکیبی مانند فایبرگلاس و نسوج شیمیایی استفاده کرد. با استفاده از پارچه می توان به کودکان آموخت چگونه بدوزند و یا چطور ملحفه ای تولید کنند یا کلاژ بسازند و یا اسباب بازی درست کنند.

پارچه ها برای پروسه های صنعتی که بیشتر بواسطه ی خصوصیات آن ها انتخاب می شود تا ظاهر آن ها ، با نام پرچه های صنعتی و فنی می خوانند. پارچه های فنی شامل ساختارهایی برای استفاده های اتوموبیل، داروسازی و پزشکی ( ایمپلنت) نسوج گازی ( تقویت کننده سد خاکی ( ، محافظت برای محصولات کشاورزی ، لباس های حفاظظتی ( در برابر گرما و تابش اشعه های ماورا و یا محافظت در برابر مواد مذاب ، شعله ی آتش و گلوله ) . در تمام این کاربردها الزامات مورد نیاز باید رعایت شود. بافتن نخ هایی با روکش نانو سیم های اکسید زینک از نظر آزمایشگاهی ثابت شده است که می تواند موجب تولید نیرو از لرزش و حرکت خود شخص و یا محیط اطراف شود.

برگرفته از گروه آفرنگ

سایت ایران­ یارن مفتخر است که یاری دهنده شما در امر خرید و فروش نخ و الیاف و سایر منسوجات باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و جدیدترین قیمت های نخ و الیاف با ما در ارتباط باشید.


شماره تماس بازار نخ و الیاف ایران
اینستاگرام بازار نخ و االیاف ایران
تلگرام بازار نخ و الیاف ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.